MMA v Improve Academy. Kurz, kterým trenérská práce nekončí, ale začíná.
Bojovníci mají od loňska novou příležitost. Zásluhou Improve Academy, která se zaměřuje na komplexní vzdělávání v oblasti sportu, mohou absolvovat kurz MMA trenéra akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jde o další důkaz toho, jak se česká scéna ve všech ohledech profesionalizuje. Akce, za kterou stojí zakladatel školícího centra Petr Neplech a přední kouč André Reinders, nese název „Trenér bojových umění II. třídy”. Kromě oficiální licence navíc dostanou účastníci možnost setkat se i se šampionem UFC Jiřím Procházkou a hvězdou organizace OKTAGON Karlosem Vémolou.
Do kurzu se můžete přihlásit zde
Pro koho je kurz určený?
Petr Neplech: „Primárně ho děláme pro zápasníky. Je to trenérský kurz, nechceme dělat trenéra z někoho, kdo si dvakrát bouchnul do pytle, to by nedávalo smysl. Máme nějaká kritéria, ale je to otevřené i pro nadšence a fanoušky bojových sportů, kteří se kurzu mohou zúčastnit, jen pak není pravděpodobné, že uspějí a dostanou certifikát.“
André Reinders: „Kurz si může udělat kdokoliv, ale ten, kdo neprošel přípravou na MMA zápas, podle mě nemůže pochopit, o čem kurz je, a tím pádem ho zřejmě ani nezvládne úspěšně absolvovat.“
Minimem je tedy například jeden zápas v MMA?
„Takto dané kritérium není. Může přijít člověk, který dělá dvacet let jiný bojový sport nebo umění a vše zvládne, ale to už je na individuálním posouzení komise, kde jsme my dva a kondiční specialista Daniel Hejret, který celý život připravuje bojovníky.“
„Může se stát, že se na kurzu objeví zástupci speciálních policejních nebo vojenských jednotek. Tito lidé bývají výborně připraveni ve všech ohledech a mohou si kurz udělat pro vlastní seberozvoj a mohou být lepší než leckterý zápasník.“
První kurz proběhl na podzim 2021, tedy krátce po době covidových omezení. Jaké jste z něj načerpali zkušenosti a jakou máte zpětnou vazbu?
„Brali jsme to jako rozběhový kurz, kde bylo nakonec pět lidí, kteří ho absolvovali. Otestovali jsme si, že to jde. Tým lidí, který učí, je velmi zkušený, vyladili jsme to a další zkušenosti chceme využít teď.“
„Je potřeba říct, že se kurz dvakrát odsouval kvůli covidu a deset lidí kvůli tomu odpadlo.“
„Ti ostatní dostali servis, jaký je potřeba. Je potřeba říct, že pro trenérskou akreditaci druhé třídy je podle MŠMT potřeba splnit sto padesát hodin – padesát teorie, sto praxe. Pro teoretickou část byl využit především tým lektorů Improve Academy, a pro praktickou náš MMA tým. Kde byli kromě mě a Petra také Jiří Procházka a Karlos Vémola, takže to nejlepší, co může být. Pomáhal i specialista na boxerskou přípravu Michal Novotný nebo olympijský zápasník Artur Omarov. Úroveň, kterou absolventi dostali, byla opravdu vysoká.“
„Z klasických MMA zápasníků si kurz udělal Ondřej Skalník, který nám dal výbornou zpětnou vazbu.“
„Ondra už vlastně byl trenér a teď si to jen formálně potvrdil, aby se tím mohl živit. Jakýkoliv papír z vás trenéra neudělá, ale mít vše oficiální, abyste se danému oboru mohli věnovat naplno, je už v dnešní době docela potřeba. Legislativa to už také vyžaduje a tohle dá trenérům nutný základ. Řada zápasníků dělá trenéry, a někdy neznají základy první pomoci a fyziologie, které by trenér měl znát.“
Je to, o čem mluvíte, v České republice problém?
„Neříkám, že jsou někteří MMA trenéři špatní, nebo že neumí své znalosti předat, ale tahle práce je na profesionální úrovni o detailech, o souvislostech. Když člověk připravuje výkonnostní sportovce, musí znát fyziologii zátěže, musí vědět, jak svěřence připravit na výkon. To jsou věci, které bojovníci často ani nevnímají a nechápou, protože to za ně dělá trenér, ale když se přesunou z pozice sportovce do role trenéra, je nutné začít uvažovat jinak. Kurz dá základ, bez kterého se trenér neobejde, pak je na každém, jakou si udělá nadstavbu. Prostředí se profesionalizuje, MMA jde pořád nahoru a nároky na tuhle práci se zvyšují. Je to vhodné i z hlediska ochrany. Když někdo dělá trenéra, nemá to jako živnost, a někomu se něco stane, může to být problém, především v případě tréninků dětí.“
„Vytahujeme MMA trenéřinu z undergroundu pro ty, kteří o to mají zájem.“
Jaké jste měli od účastníků prvního kurzu reference?
„Pozitivní. Jeden z kluků kurz neudělal, ale i ten si vše velice chválil a přijal to, protože neměl potřebnou úroveň v práci na zemi. Kurz navíc může dokončit v dalším běhu, pokud prokáže, že si znalosti doplnil.“
„Tohle je dobrý příklad. Řada klubů v menších městech nemusí mít kontakt s tím, jak se MMA vyvíjí a nejsou tak komplexní. My máme výhodu, že jsme na vývoj v moderním MMA napojeni. Já i moji zápasníci jezdíme do zahraničí, startujeme na velkých turnajích. Průběžná výměna informací je strašně důležitá. Když klub tuhle návaznost nemá, nemusí být komplexní a najednou zjistí, že spoustu věci, které se učil z různých zdrojů, je trochu jinak. Uvědomí si, že se musí dovzdělat. Kurzem trenérská práce nekončí, ale začíná.“
„Tak to je. Pokud někdo přistupuje k trenéřině tak, že si myslí, že je nejlepší a nenechá si do toho vůbec kecat, je jednoduchá rada. Pryč od něj. Člověk se musí stále vzdělávat a být otevřený. S každou nabitou dovedností se mu otevře padesát dalších otázek. Tím spíš, pokud se jedná o lidské tělo, kde jsou neustále nějaké proměnné.“
„Podle tohohle přístupu vybírám i trenéry do svého klubu. Chci, aby byli progresivní a neustále se vyvíjeli, aby neměli tendenci ustrnout. MMA se vyvíjí tak, že se dá na každém kempu odkoukat nový detail, který se dá zařadit do našeho systému.“
Co tedy bude mít MMA trenér, který si udělá kurz v Improve Academy?
„Bude to sportovec, který má základ ve všech oblastech a je připravený se dál rozvíjet. Bude vědět, jak boxovat, jak přistupovat k tréninku v postoji, k wrestlingu, k boji na zemi. Jak se bránit, jak techniky řetězit, aby věděl, co se dá dělat v každé pozici. Každý má svou individuální cestu, takže to není o dogmatech, ale o pochopení principů, do kterých si přidá něco vlastního a pak to samé rozpozná i u svých svěřenců a předá jim to.“
„Obecně chceme v Improve Academy otevírat lidem dveře, aby si nejen rozšířili obzory v dílčích částech, ale aby viděli celek. Školíme fitness trenéry, výživáře, jogíny, a vždy to děláme tak, aby lidi měli vše podložené odborností, a přitom zůstali otevření dalším informacím.“
„Lidi, kteří na takový kurz přijdou, samozřejmě mají chuť se rozvíjet, a my jim především dáme možnost vše realizovat. Opravdu velký přínos vidím v tom, že se na kurzu prostřídal kompletní trenérský tým z mého klubu a každý člověk předal své zkušenosti tak, že lidi měli možnost vidět detaily a různé přístupy toho, jak se vyučuje. Tohle je těžko přenositelné, není to jen o tom, jak se udělá nějaká technika, ale o celkovém přístupu.“
„Trenéřina je dlouhodobá věc. Proto by měl trenér umět předávat informace tak, aby je jeho svěřenci chtěli nasávat znovu a znovu.“
„Proto jsme především garanti a záruka toho, že se absolventi budou v dané problematice orientovat.“
Jaký je rozdíl připravovat bojovníky a připravovat trenéry?
„Trénovat bojovníka znamená, že ho neučím provést v určité situaci určitou věc. Trénovat trenéra znamená, že ho naučíme, aby byl schopný ostatním předávat své znalosti, což není jednoduchá věc. Sám za své praxe vím, že jsem určité věci dělal jako bojovník instinktivně a ani jsem nepřemýšlel, proč to tak je. Pak jsem se jako trenér musel změnit, abych věci neměl jen zautomatizované, ale abych je uměl vysvětlit ostatním.“
„Kdo se chce rozvíjet, tady potká lidi, kteří mu to umožní, dostane řadu nových užitečných pohledů a pokud bude dotyčný šikovný, udělá si licenci a může být trenér. Nebo si to dotyčný udělá jen pro sebe a ověří si, že je na správné cestě. Není to zážitkový kurz, ale upřímně, kde potkáte na jednou místě Jirku Procházku, Karlose Vémolu a Artura Omarova. To je ohromně zajímavé. Ti lidi jsou navíc na výborné úrovni jako bojovníci i jako trenéři.“
„Takový Karlos na tréninku, to je opravdu zážitek. Většina lidí ho z této stránky vůbec nezná a přitom je výborný trenér. Až ukončí kariéru, budu se snažit, aby u mě v klubu pokračoval jako trenér, protože je opravdu dobrý. Ukazuje to, co umí a v čem je excelentní, což potvrzuje i výsledky.“
Bojová umění září - říjen 2022