Z deníku sportovce aneb hlavně nevyjít z formy

Publikováno

21. března 2020 – 1. týden, STRAVA pod mikroskopem

 

V České republice je už přes týden vyhlášen nouzový stav a opatření proti šíření korona viru se pomalu dotýkají každého z nás. Školy se zavírají a školáci zatím jásají. Zavírají se ale i kina, divadla a trhy. Ruší se i další události a zavírají se restaurace ve večerních hodinách. O den později se stravovací zařízení uzavírají úplně. Teď už nejásá nikdo a pomalu nám začínají docházet důsledky. Hranice se úplně uzavírají cizincům a od pondělí platí i velmi limitované povolení vycházení.

Zavládá panika a lidé vykupují supermarkety. Většina lidí přemýšlí, jak se z toho nezbláznit, ale my sportovci řešíme i další existenciální otázku: Jak se udržet ve formě?

Protože není nic lehčího než si zhoršení životního stylu omlouvat nebo dokonce ospravedlňovat omezením vycházení. Celý rok poctivě trénujeme a jíme zdravě, a tak si to nezkažme utopistickými myšlenkami, že je „stejně všechno jedno“. Bylo-li plánování klíčem k úspěchu v běžném životě, za dnešní situace je absolutně nutné.

Během roku všichni víceméně dodržujeme zdravější stravu. Občas nám to sem tam ujede, ale rozhodně co je rok dlouhý necpeme se těstovinami a na konzervy vzpomínáme tak maximálně z let pod stanem. Tak proč se najednou všichni zbláznili a kupují potraviny, co jsou sice trvanlivé, ale nutričně podprůměrné?

Zatím ještě není třeba se nutit do změny režimu a stravovat se něčím, co bychom do svého jídelníčku za běžných okolností zařadili jen sporadicky. Tak co si tedy mám koupit? Samozřejmě, že přednost bychom měli dát čerstvým potravinám, ale nebojme se ani mražené zeleniny a lesních plodů. Ani zásoby pšeničné mouky nejsou v tomto případě opodstatněníhodné. Stejně jako substituujeme i přes rok, můžeme z rozemletých vloček, a například pohankové mouky péct stejně dobře.

Při bezmyšlenkovém křečkování zásob také nedochází jen k omezení čerstvosti, ale i pestrosti stravy. V současné době, více než kdy dříve, je potřeba dbát na vyváženou stravu a rozmanitost nutrientů. Dále je nutné konzumovat bílkoviny z kvalitních zdrojů. Z těch, co vydrží déle se můžeme rozhodnout pro maso, ryby, mléčné výrobky, některé luštěniny, kvalitní šunky. Navíc i oblíbené proteinové suplementy se stále dají koupit přes internet.

Zárověň je na místě omezit i celkový denní příjem kalorií, protože se oproti svému standardu zase tolik nehýbeme. Ale o pohybu, a jak se nedostat z formy, si zase povíme příště. Nepropadejme panice, natrénovat se dá kvalitně i na pár metrech čtverečních.

 

Anna Budinská