Pohyb, sport, zdraví, kondice, souvislosti. Naše kurzy učí klienty, jak se rozvíjet

Publikováno

Petr Neplech

zakladatel Improve Academy

Můj vývoj

„Byl jsem boxer, poté jsem zápasil i v MMA. Tehdy, před patnácti lety, byly tréninkové metody i pohled na bojové sporty úplně jiné než dnes. Každý se na mě díval jako na blázna, dnes jsou naopak bojovníci příkladem komplexní přípravy.

Já ale nepostupoval úplně ideálně. V hlavě jsem měl nastaveno, že pracuju málo. Byla to chyba, a i dnes vidím, že přepínaní je hlavní problém většiny lidí, nejen sportovců. Byl jsem dříč, často mi při tréninku bylo úplně na chcípnutí. Vedle tréninků jsem navíc bral noční dvanáctihodinové šichty jako vyhazovač. Regenerace byla minimální, doplácel jsem na to častými zraněními. Přitom by tehdy stačilo spát osm hodin denně, pocity by pak byly nesrovnatelné.

Dnes už jsem chytřejší, aktivně zápasím už jen v brazilském jiu-jitsu, i k MMA bych se sice rád vrátil, ale jen v případě, že vše skloubím s principy Improve Academy. Chci být zdravý, mít kondici a pořád se vyvíjet. Pokud bych postupoval jinak, popřel bych vše, co sám propaguju.

K založení Improve Academy jsem došel přirozeně. Chtěl jsem zlepšit vlastní trénink a udělal si několik kurzů. Vedle toho jsem spolupracoval s bojovníky, s atlety, s kulturisty, s veslaři a kanoisty, i s fotbalisty a hokejisty. Čím větší jsem měl rozhled, tím víc mi docházelo, že mám v řadě ohledech mezery. Když se bavíte s lidmi a jste otevřeni jejich názorům, rostete. Díky tomu jsem i já postupně vyvíjel vlastní tréninky a zjistil, že to má smysl. Nejdřív to ocenili kamarádi, nakonec i úplně cizí lidi, začal jsem dostávat velkou pozitivní zpětnou vazbu a rozhodl se vybudovat systém, který může mnoha lidem prospět.“

Smysl Improve Academy

Improve znamená zlepšovat se, vzdělávat se, celý život se vyvíjet. Myslím, že je třeba neustále vybrušovat vlastní styl, ale nejdřív je potřeba mít dobrý základ, nastavit si myšlení správným směrem. Nejvíc člověka posunou kvalitní lidé v jeho okolí.

U nás lidé najdou tři pilíře, tři kurzy, které nabízíme. Fitness trenér, instruktor jógy, výživový poradce. V tomhle pořadí je i velikost poptávky. Fitness trenér je velice rozšířený a na internetu je opravdu široká nabídka, proto je potřeba věci víc specifikovat. Nejsme škola bodybuildingu, ale škola zdravého životního stylu. Kdo se podívá na naše kurzy, zjistí, že to tak doopravdy je.

Jsme komplexní, nejde o výrobu diplomů na počkání, jdeme jiným směrem a lidé, kteří u nás učí, jsou v tomto ohledu zásadoví. Tým je vesměs mladý, když už ne věkem, tak rozhodně duchem. Každý z nás žije tím, co dělá, vizitky a zkušenosti lektorů mluví za vše. Práce je o symbióze, o provázanosti a důvěře. Víme, že pokud tohle nefunguje, klienti to poznají.

Informace sice podáváme vlastním stylem a nedržíme se jen běžně dohledatelných informací. Stejně tak nerazíme žádné dogma, že je naše výuka jediná správná. Některé systémy se tváří zbytečně tajuplně, jsou zaměřené pouze na jednu oblast, třeba na kettlebelly, na TRX, na posilování s vlastním tělem. Řada lidí kvůli tomu má zkreslené představy, hledají zbytečné složitosti, zázraky a kouzla.

My vycházíme z vlastních zkušeností i z odborného vzdělání. Jedno bez druhého nemá smysl, proto je naše portfolio široké a soustředíme se na vývoj vlastního stylu a metodiky. Zároveň všem radíme, ať jsou otevření, ať experimentují, ať si vyzkouší řadu přístupů. I od špatného trenéra se něco můžete naučit, minimálně uvidíte, jak se to nemá dělat. Doporučujeme, zjišťovat, co, jak a proč se dělá.

Sami pak sledujeme novinky, protože sport se pořád vyvíjí. Základy jsou dané, ale neustále narážíme na novinky, které mají smysl a postupně si je osvojujeme. Jeden náš trenér například studuje medicínu a umí čtyři jazyky. Nikoliv proto, aby se stal lékařem v zahraničí, jde mu čistě o osobní rozvoj.“

Komu pomáháme

„Naše kurzy navštěvují sportovci i začátečníky a neznamená to, že je to pro jednoho lehčí než pro druhého. Obvykle máme tři druhy klientů. Ty, kteří vyhledávají rehabilitační formu, aktivní lidi bez výkonnostních ambicí a nakonec sportovce. Tedy stejně jako v běžném životě.

Náš absolvent by měl umět diagnostikovat, co konkrétní člověk potřebuje a zvolit k dotyčnému adekvátní přístup. Pak se individuálně rozhodne, jaká bude forma cvičení.

Navštěvují nás i lidé, kteří si cvičí pro sebe, ale nechtějí platit za trenéry, protože s nimi měli v minulosti špatnou zkušenost. Naše kurzy naučí každého pracovat samostatně. Jinak to nejde, tím, že máme akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, si úspěšný absolvent může založit živnost. Proto máme vysoké nároky. Nemůžeme si dovolit, aby naši trenéři lidem víc ubližovali, než pomáhali.

Učíme lidi osobní odpovědnosti. Kurz trvá tři měsíce a za tu dobu se z nikoho nestane profesionální trenér. Za takhle krátkou dobu se nevzděláte v žádném oboru. Víkendové kurzy jsou v našich očích jen byznys s dobrým marketingem, který prodávají známá jména. Je potřeba si uvědomit, že každý, kdo získá základní informace, musí je rozvíjet dál. Kdo si udělá kurz, bude obvykle začínat na rodině a kamarádech. Nikdo asi hned nebude chtít připravit sportovce na olympiádu, to je pro jiné trenéry s jinými zkušenostmi.

Náš systém určí směr, protože na sebe logicky navazuje. Smyslem je, aby absolventi věděli, jak udržet své klienty zdravé, aktivní a spokojené. S tím souvisí nejen správné techniky, ale i správné využití cviků.“

Jak pracujeme

Zajišťujeme výuku zhruba dvacet hodin týdně. Včetně praxe. Náš systém neustále vyvíjíme, i na základě zpětné vazby od studentů. Vycházíme vstříc konstruktivní kritice, protože každý, kdo pracuje s lidmi, ví, že nemůže uspokojit všechny a hned.

Určitá témata, například anatomie, nejsou jednoduchá. Sice není potřeba znát přes šest set svalů jako v medicíně, ale třeba jen desetinu, jenže stejně jde o specifické téma. Jedná se o alfu a omegu celého cvičení. Kdo ví, odkud a kam sval vede, logicky ví, jak se svaly vzájemně propojují.

Jsme unikátní v tom, že tohle lidem vysvětlujeme průběžně, nezávisle na ostatních. Člověk může začít kdykoliv, protože se rozvrh neustále opakuje, od pondělka do pátku máme výuku, o víkendu pak semináře. Máme průběžné praktické testy i zápočty.

 

Úspěšnost absolventů je obvykle devadesát procent. Pokud někdo neuspěje, není to kvůli našim přehnaným nárokům, ale spíš kvůli laxnosti dotyčného. Situace je taková, že platící klienti mají automaticky pocit, že všechno dostanou. V tomhle s dobou nejdeme. Už za mnou bylo několik lidí, kteří chtěli diplom dostat pokoutně, samozřejmě za násobné peníze, ale hned jsme se rozešli. Zaprvé mě to štve, zadruhé by se to rychle rozkřiklo, žijeme v České republice, kde se mnohem rychleji šíří špatné zprávy.

Odpad tohohle typu lidí nastává kvůli pohodlnosti, často vzdají snažení během kurzu, protože zjistí, že nestačí jen sedět, ale musí se plnit postupné cíle. To je přece princip každého tréninku, díky tomu se můžete nechat otestovat, třeba dojít k závěrečné zkoušce. U ní už je to většinou v pořádku, případně se lidem povede opravný termín.

Co prosazujeme

„Dbáme na provázanost ve všech úrovních. Všechny tři pilíře, fitness, jóga i výživa, se prolínají. Je to o souvislostech. Každý náš student, ať už si vybere jakýkoliv obor, se v kurzu setká s ostatními dvěma, plus má možnost navštěvovat zajímavé semináře.

Už se stalo, že někdo přišel na kurz fitness trenéra, a nakonec se dostal úplně jinam, třeba na vysokou školu Tradiční čínské medicíny. Z toho mám radost, protože to dokazuje vhodné propojení. Ukazujeme lidem mimo jiné základy fyzioterapie i tvorbu jídelníčku, protože strava je základ všude. Každý student se seznámí s dietologií, už jen proto, aby zjistil, že nejde o nic jednoduchého.

Dnes si mnoho podvodníků hraje na odborníky. Výživové poradce je mnohdy jen samozvaný expert, protože to legislativa dovoluje. Podstata jógy se zase rozplývá v mnoha stylech, což je aktuálně obrovský trend. Člověk si něco vymyslí, přidá před jógu cizí slovo, začne to prezentovat jako svůj vynález a řekne si o velké peníze. U nás se držíme původní myšlenky, která je spjatá s historií a s filozofií. Není to jen o tom, že si člověk procvičí pár ásan a dostane diplom. Tenhle kurz je naopak nejnáročnější. Klient má celý rok na to, aby ho dokončil.

Naší vizí není vytvářet virtuální bublinu úspěchu. Hodláme podporovat každého, kdo na sobě má zájem pracovat v oblasti pohybu a sportu. Plánujeme vytvořit prostor, jehož součástí bude vlastní vzdělávací institut, zázemí na cvičení, rehabilitace i kavárna se zdravým stravováním.

Nejde nám o zisk, ale o budování pevných životních hodnot.

 

Autor: František Prachař