Jiří Mužík

Publikováno

(bývalý reprezentant v atletice, vicemistr Evropy na 400 m př., český rekordman)

 

Odborníka poznáte tak, že se vyvíjí

Vzdělání. Tímhle slovem se dnes ohání kde kdo. V mých očích se pozná tak, že máte pevně ukotvený informační základ, na kterém můžete stavět dlouhou dobu, třeba i celý život.

To říkám s ohledem na to, že jsem stoprocentní praktik, který vystudoval školu se sportovním zaměřením až ve chvíli, kdy jsem mohl mít pocit, že všechno znám. Přiznávám, že mám trochu výhodu. Jako bývalý atletický reprezentant, český rekordman a medailista z mistrovství Evropy v běhu na 400 m př. jsem měl skvělé kouče, perfektní zázemí a nejlepší možný servis.

Jenže jen to by ze mě trenéra neudělalo. Pokud bych si chtěl vystačit do smrti s tím, že jméno Jiří Mužík bylo kdysi spojováno s rekordy, nemohl bych se považovat ani za sportovce, ani za trenéra.

Dnešní doba je rychlá, dynamická, což se brutálně promítá do oblasti, které se věnuju. Díky tomu vidím, že vědomosti, které jsem v době aktivní kariéry načerpal, se dají získat i jinak než tím, že budete soutěžit se světovou špičkou. Kvalitní informace si může opatřit opravdu kdokoliv, je to výhoda i nevýhoda, protože pouze to samo o sobě nestačí. Klíčovou nadstavbou je, jak s nimi umíte naložit.

Proto spolupracuji s Improve Academy, kde se podílím na přípravě atletického workshopu. Líbí se mi filozofie založená na dlouhodobém vzdělávání, na propojení teorie s realitou. Ležet ve skriptech a povídat si sice není to, co bych miloval, ale uvědomuju si, že bez znalostí to nejde. Jestli chcete pozitivně ovlivňovat ostatní a dávat jim ze sebe to nejlepší, musíte umět věci pojmenovat a mít důvěryhodný systém.

Moje lekce v rámci kurzů jsou vedené tréninky, při nichž řešíme detaily. Běháme všichni, ale dobře a hezky běhat je hodně těžké, což se dá říct i o kliku nebo dřepu. Poznal jsem stovky lidí, kteří se zabývají kondicí a rozdíl není ani tak v tom, co dělají, ale hlavně ve zkušenostech a způsobu myšlení.

Stojím si za tím, že neexistuje špatný cvik a pohyb, jen špatně provedený. V momentě, kdy to víte a řídíte se tím, můžete odpovědně pracovat, sledovat své svěřence a zjišťovat, co komu sedí a nesedí. Improve Academy je místo, kde je pro tento směr prostor.

Mám rád pohodu, nelíbí se mi přehnaná důležitost, protože skvělá sportovní kariéra ani nejlepší možné vzdělání z nikoho nedělají odborníka. Nejvíc mluví výsledky a to, jak se chováte.

Jako trenér a lektor nechci, aby se lidi ničili a stresovali, ale aby si získávali kladný vztah k pohybu. U klientů mi jde o to, aby se z toho stal jejich koníček, u absolventů Improve Academy o to, aby se z toho stalo jejich povolání. Je samozřejmě dobré snažit se být co nejlepší, ale větší smysl má, pokud se porovnáváte se sebou, a nikoliv s ostatními.

 

Odborníka totiž poznáte tak, že se pořád vyvíjí a pracuje na sobě. Vzdělání znamená získávat postupně zkušenosti, mít vytrvalost, učit se reagovat na aktuální situaci, opravovat chyby. Nejde za žádnou cenu o to být dokonalý, to je prostě blbost. Důležitější je mít za sebou práci, kterou můžete ukázat. Kvalitní kurz a školení vám dodá sebedůvěru, pak už je to na vás, co z vybudujete.

Osobně doporučuju, abyste se nebáli poznávat nové věci, abyste každou událost proměnili ve zkušenost. Sám zpětně vidím, jak mě to obohatilo. Prošel jsem si přirozeným dětským vývojem, vrcholovým sportem, vážným zraněním kolene, návratem ke sportu, a nakonec jsem se dostal k trénování ostatních – dětí i dospělých, amatérů i profíků.

Mou hlavní životní náplní je atletika a zjistil jsem, že se dá zakomponovat všude, ale musí to dávat smysl.

Zaměřuju se hlavně na děti a v drtivé většině sportů se běhá při výkonu nebo aspoň v přípravě. Když se proto motám například kolem fotbalu, který hraje můj syn, a vidím, že je tato část tréninku opomíjená, mrzí mě to. Děcka, ale i jakýkoliv začínající klient někde jinde, mají zápal, chtějí makat, ale pak se dostanou do fáze, kdy jen tohle přestane stačit. V tu chvíli rozhoduje o jejich osudu to, kdo je vede. Bez správného přístupu se dál nedostanou.

Dnešní rychlá doba klade na každého vyšší nároky než v minulosti. Mojí rolí je upozorňovat, že se na to každý musí připravit. A kdo jiný má být připravený než trenér nebo kouč? S pomocí Improve Academy máte možnost utřídit si informace a nastavit si myšlení tak, abyste se mohli dál rozvíjet a reagovat na nové trendy – nikoliv jim slepě podléhat, ale vyhodnotit je a dát je do souvislostí ve své specializaci.

Nerad lidem direktivně říkám, co, a jak mají dělat, ale trenér by měl myslet na to, že on sám je svou vlastní vizitkou. V tom, jak vystupuje, jak vypadá, jak se chová. To, jak žije přenáší na klienty, je to velká zodpovědnost a zpětná vazba je neúprosná. Buď za sebou máte lidi, kteří si plní své cíle a sny, nebo budoucí invalidy znechucené pohybem, kteří si k němu vybudují odpor.

Improve Academy nenajdete zázraky, ale dostanete možnost nastartovat se správným směrem. Můj hlavní vzkaz pro všechny absolventy a budoucí studenty je proto jednoduchý:

Připravte se na to, že to nikdy neskončí.  Pořád je a bude potřeba na sobě pracovat.

Pokaždé, když mám pocit, že na to sám zapomínám, vybavím si svého bývalého trenéra Vladimíra Korbela. Odjakživa na sobě pracoval, nedávno jsem ho potkal v Oboře Hvězda a vypadal pořád skvěle. I díky tomu vím, že sice nemusíte vyhrát olympiádu, ale hlavní je dělat věci poctivě a prosadit se tím, co je vám vlastní.