Information about the Personal Fitness Trainer Course
held in Prague and Brno

Personal Fitness Trainer (Trainer Course)

CZK 8,900 (including study materials + voucher for two people for the morning workshop)

Our Trainer Course is ideal for all those interested in exercise and a healthy lifestyle and would like to make a living from it in the future. Our course graduates will receive a certificate of retraining as fitness instructor (certified by the Ministry of Education, Youth and Sports). The certificate can then be used to apply for a trade licence. The course is certified by the Ministry of Education and, therefore, can be studied as a retraining course reimbursable by the Labour Office of the Czech Republic.

Benefits of our trainer course

Due to the measures imposed in relation to the Covid-19 pandemic, part of the theoretical training is currently being provided ON-LINE.

(e.g. anatomy and related diagnostics or methodology). The part of the theoretical training that does not take place online, the group lessons and the practical training can be attended in person (of course, the health measures in place must be observed).

If the health measures in place do not allow for face-to-face classes, you will complete the course as soon as the measures are lifted or eased.

Group lesson

Anatomy

Course held in Brno

 

What you will learn in the trainer course

 • How to draw up a customized training plan.
 • Perform musculoskeletal diagnostics.
 • Basics of human anatomy and physiology.
 • How to exercise on weight machines and with your own body weight.
 • You get a battery of exercises
 • Stretching exercises for all parts of the body.
 • Detect musculoskeletal imbalances.
 • Effectively eliminate musculoskeletal deficiencies.
 • Basics of psychology and pedagogy.
 • And much more.

 

Our graduates must be able to identify what a particular person needs and how to approach them appropriately. Based on this assessment, they are able to prepare training plans tailored to the client’s needs.

“Our classes are also attended by people who train just for themselves but don't want to pay for trainers because they’ve had some bad experiences with them. Our courses teach people to work independently. It is the only possible approach – since we are accredited by the Ministry of Education, Youth and Sports, a successful graduate of our course can set up their own business. That's why we have high demands on our students. We cannot allow our trainers to hurt people instead of helping them.”

 

Time schedule of the course

The course is unique in its individual (pro-client) approach. Together we will find a way to adapt the course to your possibilities and best guide you to pass the final examination. Another advantage is that you can start your studies whenever you want. And what does the tutoring look like?

The minimum to obtain a nationally valid certificate is the usual 150 hours of tuition.

 • 50 hours of theory – anatomy and physiology, sports training, sports hygiene and nutrition, psychology and pedagogy, first aid.
 • 100 hours of practice – Methodology of sports training – training unit, diagnosis of the musculoskeletal system, DSS and its activation, basics of rehabilitation exercises, techniques to correct posture and stabilization, suspension systems, machines and dumbbells, stretching of the whole body, Organization of sports training – creation and presentation of training plans, group lessons, practice in fitness facilities.
 • Examination – a written test, oral and practical part – presentation and defence of a training plan, performance of a selected exercise.

In our course you can take an extra 100 lessons!

In addition, the coaching course is interlinked with other programmes – we ensure coherence at all levels. All three pillars, fitness, yoga and nutrition, are interconnected. We emphasize interconnectedness. Each of our students, regardless of their choice of major, will also encounter the other two pillars in the course, plus they can attend various interesting seminars. In addition, you will also learn:

 • Rehabilitation techniques to help eliminate back and cervical spine pain.
 • Draw up a customized nutrition plan
 • Basics of yoga.

 

Your lecturers in the trainer course will be

in Prague

Daniel  Hejret
odborná záštita

Petr Neplech
lektor

Ondřej Pavlovič
lektor

Jan Hlaveš
lektor

Barboru Procházková
lektorka

Sabina Škrabská
lektorka

 

in Brno

Darina Kocúrková
odborná záštita, lektorka

Roman Koubík
lektor

Michal Komosný
lektor

Filip Kosecký
lektor

Eliška Servusová
lektorka

 

Price of the course

The course price of CZK 8,900 includes theoretical and practical lectures, compulsory seminars (Psychology and Pedagogy, First Aid and Physiology), final examination and Certificate. The price of the course does not include a pass to the partner fitness centre, group lessons, nor main study materials (this does not apply to retraining through the Labour Office of the Czech Republic).

It is possible to buy an individual course for CZK 24,900, or a course for couples for CZK 19,900 per person.

Why isn't the gym membership included in the price of the course? For a simple reason. Each student has their own individual pace in their studies – some attend the course intensively and graduate in one month, some choose a slower pace and graduate in three months. It is therefore not possible to include a fixed amount for the membership in the price of the course, as some companies do. The length of study can vary by up to two months. It wouldn't be fair to the faster students.

Reference

caret-down caret-up caret-left caret-right
Yuliya Arkhiyereyeva dvojnásobná mistryně ČR v bikini fitness
Když jsem si dala za cíl vybrat si, kde si budu dělat trenérské kurzy, zjistila jsem, že těch škol je skutečně hodně. Ale po zkoumání a čtení různých informací, jsem se rozhodla pro Improve a rozhodně toho nelituji. Bylo pro mě důležité, že studium můžu začít, kdy budu chtít a nečekat na začátek termínu, jako v jiných školách. Tady se opravdu učí kvalitně a učitelé jsou bezpochyby odborníci. Veškeré informace byly užitečné, měli jsme spoustu praxe a nic z toho pro mě nebylo zbytečné. Nejdřív jsem byla překvapená, že na fitness kurzu se učíme jógu, čínskou medicínu a základy jiných sportů. Teď ty znalosti mi velice pomáhají v mé praxi. Skutečně studium mi dalo spoustu nových užitečných a všestranných znalostí ve sféře sportu a výživy. Je tady skvělá atmosféra!!!
Martina Balážová absolventka kurzu Instruktor fitness v Brně

I já už mám vše splněno a mám zkoušky úspěšně za sebou a ráda bych poděkovala celému týmu Improve Academy.
Velké díky patří všem lektorům za profesionální přístup a čas strávený se studenty Darině Kocúrkové, Romanu Koubíkovi, Filipu Kofy Košeckému, Miroslavu Holému. Naučila jsem se spoustu nového a určitě se budu dívat na další kurzy či workshopy od Improve. Úplně super byly za mě specializační víkendy v Praze (fyziofitness víkend) jak lektor Radoslav Mikloš tak úžasný Robert Chott velké díky.
No a v neposlední řadě děkuji za super koordinátorce Pavle Mikšánkové,která odpovídala trpělivě na všechny mé dotazy.

Veronika Kremzová absolventka kurzu Instruktor fitness
Děkuju za skvělý pocit, který si od vás odnáším. Jak jsem si v začátku přála “mít to už za sebou”, dnes bych si to s vámi užila znovu 🙂 - vůbec jsem si neuměla představit, jak skvěle využitelné znalosti mi kurz přinese. Díky za to, že rozumím tomu, jak cvičit a především jak jste mi ukázali, že lze všechnu “teorii” převádět úspěšně do praxe. Děkuji za Vaše různá zaměření, znalosti i vaše osobnosti, protože jsem to celou dobu vnímala jako velké obohacení a každá hodina s vámi tím byla jedinečná. Velmi upřímně a ráda vás doporučím přátelům, lidem, kteří se chtějí “rekreačně” i profesně zajímat o zdravý životní styl, pohyb a opravdu chtějí, aby jejich konání v tomto směru mělo smysl! A co bych ještě ráda ocenila je Vaše podpora studentů - děláte svou práci skvěle, máte zkušenosti, rozsáhlé znalosti a já jsem byla vždy přesvědčena, že lidem jako vy se bude dařit. Váš upřímný záměr dovést studenta k výsledku - porozumění a ovládání celkového výsledku - je navíc pro nás studenty skvělým motorem. Díky moc a jen tak dál!

Místo výuky trenérského kurzu

 

Recommended courses and workshops for the fitness instructor course

After completing the fitness instructor course, you will have all the necessary knowledge to practice the profession. But as our motto says – IMPROVE YOURSELF, it's good to improve and always be one step ahead of the competition, which is why we also provide follow-up training in other courses and workshops, including discounts for graduates.

 

 

Course application form

  Vyplňte prosím všechny údaje označené *

  Po zapracování přihlášky dostanete detailní informace ke zvolenému kurzu a jeho průběhu. Přihlášení do kurzu se stává závazným (tzn. také podléhajícím storno poplatkům) až po jeho zaplacení a důkladném prostudování instrukcí z Vaší strany. Přihlášku vyplňte prosím správně, diakriticky včetně interpunkce, tyto údaje jsou použity i na závěrečné osvědčení s celostátní platností!

  Pokud nebude kurzovné uhrazeno do 3 pracovních dní od data podání přihlášky, bude přihláška automaticky vyřazena z naší evidence a Vaše místo v kurzu připadne dalšímu zájemci.

  Kurz *

  Umístění kurzu *

  Titul *

  Jméno a příjmení *

  Adresa (Ulice, město, PSČ)*

  Telefon *

  E-mail *

  Datum narození *

  Místo narození *

  Dosažené vzdělání *

  Vzkaz

  Odkud jste se o nás dozvěděli?


   
   

   

  Odesláním přihlášky souhlasíte se zpracováním osobních údajů - V souladu se zněním Zákona o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb. odesláním poskytuji souhlas s použitím osobních údajů, obsažených v přihlášce firmy Improve Academy s.r.o., pro účely interního zpracování a uchování v personální databázi.