Alice Tvarůžková

 

Zdeněk Černý, profesí architekt a urbanista, je cvičitelem jógy I. třídy (Fakulta tělesné výchovy a sportu UK, 2004) s dlouholetou praxí. Vede kurzy jógy v Jóga centru Rubeška v pražských Vysočanech a na Barrandově a se svou ženou Hankou, cvičitelkou II. třídy, která se věnuje józe pro děti, už deset let pořádají Malé jógové prázdniny v Domě jógy v Hlavici.

Jóga jej provází téměř celým životem. Někdy to byla více četba a studium, někdy více cvičení ásan. Prvním jeho učitelem byl PhDr. Jiří Čumpelík, bývalý tanečník a poté fyzioterapeut baletu Národního divadla, vyučující pohyb na FTVS UK, ale i na DAMU. RNDr. Leo Jagelka jej pak přivedl k józe B. K. S. Iyengara. Velkým přínosem byla studia u dalších iyengarovských učitelů našich (M. Mikešová, K. Neumanová) i zahraničních (K. Durkin, M. Mehta, Dharmapriya, M. Forbes, L. Mioduchowski).

Ve svých lekcích kombinuje klasickou a iyengarovskou jógu a v rámci možností běžných kurzů se pravidelně věnuje i dechovým technikám a aplikaci jamy a nijamy prostřednictvím četby literárních textů. Speciálně se zajímá o styčné body mezi jógou a psychologií (je absolventem jednooborového studia na FF UK), zejm. o relaxační techniky a jiné způsoby odstranění stresu. Příležitostně se zabývá sportovní masáží, jejíž kurz absolvoval na FTVS UK.

 

Kurzy, ve kterých školí: Učitel jógy
Místo školení: Praha