Lucie Procházková

 

Nadechla jsem se v roce 1985, v bezčasí, kdy mámy stály frontu na banány, v koupelně poskakovala tatramatka a děcka převalovala v puse Pedro.

Jako malá vdolka jsem v holinách tančila kalužemi a krotila potoční zvěř. Pak jsem vyzula gumáky, obula podpatky a klapala vstříc výletům do neznáma. Nato jsem zmoudřela, vystudovala a tituly i podpatky uložila do skříně. A někdy tehdy se ke mně přidala jóga. A možná, že tomu bylo už dříve, jen moje pozornost byla jinde.

Prvních pár let jsem jógou ohýbala tělo a pokoušela jeho hranice. Časem se ale dril šlach a svalů přeamarounoval do laskavého objevování toho, co je uvnitř. Mojí mantrou se stal vědomý nádech a výdech. A dech přinesl poznání, že svými neviditelnými spoji, se vše se vším v jedno zase spojí.

Dnes nejradši mám plosky jen tak bosky. Pod nohama cítím zem a poznávám, kdo jsem.

Na své cestě potkávám řadu učitelů. Někteří mě doprovodili jen za humna, jiní zůstali a kráčí se mnou dále. Jsou mi inspirací i tichými průvodci, jsou těmi, ke kterým se mysl často obrací, když tápe.

Jen jeden z nich mi však dělá společnost od prvního krůčku. Učím se mu naslouchat, pokorně se nechat vést, porozumět jeho řeči. Každý den mi schová pod víčka malé poznání, pod žebra zas ukrývá důležité vě-dění. Promlouvá ke mně ze samého středu, z kazatelny mého dechu.

Učitel jógy I. třídy – specializace jógová terapie:  Česká akademie jógy / 3leté studium na FF a FTVS Univerzity Karlovy v Praze
Tajemství pánevního dna: Zlatý klíček – Brno / pod vedením Jarky Rinchenbachové
Thajská jógová masáž: Energie těla – Brno /pod vedením Romana Saska
Foam rolling level 1.: Trigger point therapy / pod vedením Ondřeje Lungy
Hatha Yoga Instructor II.: FISAF – Praha
Kurz ájurvédy: Yoga Surya / pod vedením Ajaye Bobade
Jóga do hloubky pro učitele: Yoga Surya / pod vedením Ajaye Bobade

Kurzy, ve kterých školí: Učitel jógy
Místo školení: Brno