Information about the Trainer of Functional Training Course
held in Prague or Brno

Trainer of Functional Training

CZK 11,490 (including study materials + voucher for workshop)

Our Trainer of Functional Training is ideal for all those interested in exercise and a healthy lifestyle and would like to make a living from it in the future. Our course graduates will receive a certificate of retraining as fitness instructor (certified by the Ministry of Education, Youth and Sports). The certificate can then be used to apply for a trade licence. The course is certified by the Ministry of Education and, therefore, can be studied as a retraining course reimbursable by the Labour Office of the Czech Republic.

Benefits of our trainer course

Due to the measures imposed in relation to the Covid-19 pandemic, part of the theoretical training is currently being provided ON-LINE.

(e.g. anatomy and related diagnostics or methodology). The part of the theoretical training that does not take place online, the group lessons and the practical training can be attended in person (of course, the health measures in place must be observed).

If the health measures in place do not allow for face-to-face classes, you will complete the course as soon as the measures are lifted or eased.

Specializační víkend

Anatomy

Svalové řetězce

Course held in Brno

What you will learn in the Functional Training Coach course

 

 • How to activate and engage the centre of the body called the CORE.
 • How to exercise properly with the latest equipment such as: kettlebells, suspension weight training system (TRX), BOSU®, FLOWIN®, and rubber expanders.
 • Draw up an effective functional training plan and incorporate it into the client's daily routine.
 • Properly examine the musculoskeletal system and diagnose asymmetries, imbalances and functional disorders.
 • Address fundamental musculoskeletal problems and back and cervical spine pain.
 • Stabilise the body and centre the joints (joint centering).
 • Strengthen functional muscle groups and perform (recommend) complex exercises for the whole body.
 • Apply functional exercises to daily activities.
 • Draw up compensation and stretching exercise plan based on the clients' specific needs
 • Basics of human anatomy and physiology.
 • A battery of exercises.
 • Basics of psychology and pedagogy.

 

Hlavní náplní kurzu je aktivace středu těla - hlubokého stabilizačního systému. Vycházíme z vývojové kineziologie. Student zvládne cvičit základní vývojové polohy a integrovat je do cvičení s vahou vlastního těla. Pochopíte problematiku zapojení středu těla a zvládnete sestavit funkční trénink.

Our graduates must be able to identify what a particular person needs and how to approach them appropriately. Based on this assessment, they are able to prepare training plans tailored to the client’s needs.

“Our classes are also attended by people who train just for themselves but don't want to pay for trainers because they’ve had some bad experiences with them. Our courses teach people to work independently. It is the only possible approach – since we are accredited by the Ministry of Education, Youth and Sports, a successful graduate of our course can set up their own business. That's why we have high demands on our students. We cannot allow our trainers to hurt people instead of helping them.”

Time schedule of the course

The course is unique in its individual (pro-client) approach. Together we will find a way to adapt the course to your possibilities and best guide you to pass the final examination. Another advantage is that you can start your studies whenever you want. And what does the tutoring look like?

The minimum to obtain a nationally valid certificate is the usual 150 hours of tuition.

 • 50 hours of theory – anatomy and physiology, sports training, sports hygiene and nutrition, psychology and pedagogy, first aid.
 • 100 hodin praxeMetodika sportovního tréninku - motorika člověka, cvičení ve vývojových pozicích, metoda L. Mojžíšové, nestabilní plochy a gymn. balon, relaxační techniky, postizometrické protažení a strečink, diagnostika pohybového aparátu, základy rehabilitačního cvičení, metoda správného držení těla a stabilizace, Organizace sportovního tréninku - sestavení cvičebních plánů a funkční cvičení, skupinové lekce, praxe ve fitness.
 • Examination – a written test, oral and practical part – presentation and defence of a training plan, performance of a selected exercise.

In our course you can take an extra 100 lessons!

In addition, the coaching course is interlinked with other programmes – we ensure coherence at all levels. All three pillars, fitness, yoga and nutrition, are interconnected. We emphasize interconnectedness. Each of our students, regardless of their choice of major, will also encounter the other two pillars in the course, plus they can attend various interesting seminars.

Chcete-li, přijďte se podívat na ukázkovou hodinu a pak se sami rozhodnete, zda chcete náš kurz absolvovat.

studium@improveacademy.cz

Your lecturers in the trainer course will be

in Prague

Radka Geffertová
odborná záštita, lektorka specializačního víkendu

Radoslav Mikloš
lektor specializačního víkendu

Robert Chott
lektor specializačního víkendu

Jan Hlaveš
lektor

Ondřej Pavlovič
lektor

Sabina Škrabská
lektorka

 

in Brno

Darina Kocúrková
odborná záštita, lektorka

Roman Koubík
lektor

Miroslav Holý
lektor

 

Price of the course

The course price of CZK 11,490 includes theoretical and practical lectures, compulsory seminars (Psychology and Pedagogy, First Aid and Physiology), final examination and Certificate. The price of the course does not include a pass to the partner fitness centre, group lessons, nor main study materials (this does not apply to retraining through the Labour Office of the Czech Republic).

Why isn't the gym membership included in the price of the course? For a simple reason. Each student has their own individual pace in their studies – some attend the course intensively and graduate in one month, some choose a slower pace and graduate in three months. It is therefore not possible to include a fixed amount for the membership in the price of the course, as some companies do. The length of study can vary by up to two months. It wouldn't be fair to the faster students.

 

Reference

caret-down caret-up caret-left caret-right
Michal Brož Profesionální atlet

Dodělat kurz funkčního trenéra právě v Improve Academy byla pro mě čest. Věděl jsem, že to nebude sranda a taky nebyla. Semináře a přednášky byly na skvělé úrovni a nebylo to jen vtloukání teorie, ale byla to především zábava. Kolektiv v Improve vás doslova vtáhl do děje a každou hodinu jsem hltal s nadšením. Bylo to zábavné a hlavně časově velmi dobře dostupné. Každý máme nějaké povinnosti a s klukama se dalo vždycky skvěle domluvit. Nezkusíš, nevíš, nezažiješ. Takže určitě doporučuju a těším se na další spolupráci!:) Držím palce, at to jde přímo tímto směrem, jaký máte nastavený:)

Daniel Lehnert Bývalý profesionální hokejista - Piráti Chomutov, nyní provozuje trenérskou praxi v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře

Po dlouhodobém a vleklém zranění jsem byl donucen ukončit aktivní kariéru. Po této životní zkušenosti jsem se začal zajímat o funkčního trenéra se zdravotním zaměřením a právě IMPROVE ACADEMY byl jediný kurz, který se mi od začátku líbil. Kromě skupinových lekcí v tělocvičně a posilovně mě hlavně zaujala každodenní výuka zaměřená na: HSS, DNS, anatomie, diagnostika pohybového aparátu. Vyhovovalo mi, že kurz byl doplněn o dietologii a seminář čínské medicíny. Hned jsem pochopil, že nepůjde jen o zvedání činek v posilovně, ale především o zdraví klienta a sestavení tréninkového plánu na míru pro různou skupinu lidí. Studium v IMPROVE ACADEMY mi dalo bezesporu spoustu nových a užitečných informací. Tento kurz jednoznačně doporučuji, můžete se těšit na příjemný kolektiv profesionálů.

Veronika Kremzová absolventka kurzu Instruktor fitness

Děkuju za skvělý pocit, který si od vás odnáším. Jak jsem si v začátku přála “mít to už za sebou”, dnes bych si to s vámi užila znovu 🙂 - vůbec jsem si neuměla představit, jak skvěle využitelné znalosti mi kurz přinese. Díky za to, že rozumím tomu, jak cvičit a především jak jste mi ukázali, že lze všechnu “teorii” převádět úspěšně do praxe. Děkuji za Vaše různá zaměření, znalosti i vaše osobnosti, protože jsem to celou dobu vnímala jako velké obohacení a každá hodina s vámi tím byla jedinečná.

Velmi upřímně a ráda vás doporučím přátelům, lidem, kteří se chtějí “rekreačně” i profesně zajímat o zdravý životní styl, pohyb a opravdu chtějí, aby jejich konání v tomto směru mělo smysl! A co bych ještě ráda ocenila je Vaše podpora studentů - děláte svou práci skvěle, máte zkušenosti, rozsáhlé znalosti a já jsem byla vždy přesvědčena, že lidem jako vy se bude dařit. Váš upřímný záměr dovést studenta k výsledku - porozumění a ovládání celkového výsledku - je navíc pro nás studenty skvělým motorem.

Díky moc a jen tak dál!

Místo výuky trenérského kurzu

Recommended courses and workshops for the fitness instructor course

After completing the fitness instructor course, you will have all the necessary knowledge to practice the profession. But as our motto says – IMPROVE YOURSELF, it's good to improve and always be one step ahead of the competition, which is why we also provide follow-up training in other courses and workshops, including discounts for graduates.

Přihláška do kurzu

  Vyplňte prosím všechny údaje označené *

  Po zapracování přihlášky dostanete detailní informace ke zvolenému kurzu a jeho průběhu. Přihlášení do kurzu se stává závazným (tzn. také podléhajícím storno poplatkům) až po jeho zaplacení a důkladném prostudování Instrukcí z Vaší strany. Přihlášku vyplňte prosím správně, diakriticky včetně interpunkce, tyto údaje jsou použity i na závěrečné osvědčení s celostátní platností! Oprava chybných či neúplných údajů na osvědčení je zpoplatněna částkou 250 Kč. Věnujte proto vyplnění přihlášky pozornost.

  Pokud nebude kurzovné uhrazeno do 3 pracovních dní od data podání přihlášky, bude přihláška automaticky vyřazena z naší evidence a Vaše místo v kurzu připadne dalšímu zájemci.

  Kurz *

  Umístění kurzu *

  Titul

  Jméno a příjmení *

  Adresa (Ulice, město, PSČ)*

  Telefon *

  E-mail *

  Datum narození *

  Místo narození *

  Vzdělání *

  Vzkaz

  Odkud jste se o nás dozvěděli?


   
   

   

  Odesláním přihlášky souhlasíte se zpracováním osobních údajů - V souladu se zněním Zákona o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb. odesláním poskytuji souhlas s použitím osobních údajů, obsažených v přihlášce firmy Improve Academy, pro účely interního zpracování a uchování v personální databázi.